Covid-19 panepideemia! Viiruse levik mõjutab iga inimest. Parkinsoni tõbi on krooniline haigus ja viirusesse haigestumisel võivad ka Parkinsoni tõve sümptomid halveneda. Olete oma haiguse ja vanuse tõttu riskirühmas

Valgamaa Parkinsoni Haiguse Selts

Valga Parkinsoni Haiguse Seltsi 2005.a. tegevus

 • 18. jaanuaril vestlusring aastavahetuse elamustest
 • 15. veebruaril oli 2004. aasta kokkuvõtete tegemine ja uue juhatuse liikme valimine.
  Muudeti seltsi nime kirjapilti, milleks sai Valgamaa Parkinsoni Haiguse Selts.
 • 22. märtsil toimus ühine vestlusring maakonna reumahaigetega, esines Reumaliidu esimees Raely Viirsalu, kes jagas nõuandeid jalgade hooldamisest.
 • 2. aprillil osalesid meie seltsi liikmed Tartus toimunud Parkinsoni Päeva konverentsil. Konvrentsi muljetest ilmus 12. aprillil maakonnalehes "Valgamaalane" artikkel Elga Lannajärvelt: Aprill on kuu, mil kogu maailmas tähistatakse James Parkinsoni sünniaastapäeva. Inglise arst James Parkinson kirjeldas 1817. aastal esmakordselt oma raamatus "Essay on the Shaking Palsy" (Essee värihalvatusest) haigust, mida hiljem hakati tema nime järgi Parkinsoni tõveks nimetama. Eesti parkinsonihaiged kohtusid 2. aprillil James Parkinsoni 250. sünniaastapäeva tähistaval teaduskonverentsil Tartus. Professor Heiner Ellgring Würzburgi Ülikoolist rääkis Parkinsoni tõve psühhosotsiaalsetest aspektidest. Professor Toomas Asser pidas loengu Parkinsoni tõve ajaloost ja ravivõimalustest Tartus.
  Maie Liplap vestis kirjanik Juhan Jaigist.
  Pianist Riina Gerretz Tallinnast võlus viise kevadööst, päiksesilmast, Ave Mariast, Mister X-ist; kontserdi lõpetas Chapilini "Smile". Pärast loenguid ja kontserti toimus ühine kohvilaud, kus oli võimalik rääkida sellest, mis teistes seltsides teoksil. Eestis tegutsevad parkinsonihaigeid ühendavad seltsid Tallinnas, Tartus, Jõhvis, Rakveres ja Valgas.
  Meie maakonna parkinsonihaiged tänavad linnavalitsust, kes aitas sõidukulusid Tartusse katta, Meeli Ruubelit, kes bussi korraldas, ja Paju hooldekodu bussijuht Andrest, kes Tartusse kohale viis.
 • 12. aprillil kohtusime õmblusvabriku pensionäridega. Kohvilauas pajatasime pensionäride ja puuetega inimeste rõõmudest-muredest. Linnavolikogu liige Leida Pettai rääkis Valga linna volikogu tööst.
 • 17. mail kohtusime Valga Puuetega Inimeste Kojas pensionäridega "Kastanist", osales 22 inimest. Meil käis külas neuroloog Ülle Krikmann Tartust, kes pidas loengu seljavaludest, selle eripäradest noortel ja eakamatel ning mida saab igaüks ise teha selleks, et seljavalusid vältida või neid leevendada. Ü. Krikmann rääkis ka sellest, kuidas elavad teistes riikides Parkinsoni haiged.
 • 15-17. juulil viibisime seltside ühisel rehabilitatsioonilaagris Madsal.
 • 4. oktoobril toimus parkinsonihaigetele ja nende tugiisikutele infopäev, kus osales 30 inimest. Kõik said endale infomaterjale. Võimalik oli määrata oma veresuhkru taset, seda mõõdeti kokku 16 inimesel. Väärtused kõikusid 4,9-13,8 mmol/l; kõrgemate väärtuste korral soovitas dr Kadarpik pöörduda perearsti poole edasiseks kontrolliks.
  Pensioniameti juhataja Aili Unt oli kaasa võtnud puude astme vormistamiseks ja rehabilitatsiooniks vajalike dokumentide näidised. Huvilised said nende täitmiseks täpsemaid juhiseid. Dr Anne Lepik esines taastusravi võimalustest Valga Haiglas. Infopäeval täidetud ankeetidest selgus, et kõige rohkem pakkus huvi dr Anne Lepiku teave taastusravist. Küsitluse põhjal võib öelda, et infopäev täitis oma eesmärgi ja järgmisel aastal oodatakse jälle sarnast kokkusaamist. Nõu ja abi ootavad veel hooldajad, kel on kodus voodihaiged.
 • 25. oktoobril kuulasime koos reumahaigetega Piret Raua (Nycomed Sefa AS) loengut toidulisanditest.
 • 15. novembril olid jututeemadeks kokkuvõtted Tartus toimunud infopäevast, kus esinesid Krista Ankru ja Ülle Krikmann.
 • 18-20. novembril toimus seltside talvelaager Karaskis, kus meid esindas üks liige.
 • 4. detsembril toimus Tallinnas Radisson SAS hotellis konverents "Puuetega Inimeste õiguste tagamine 2005. aastal", millest võttis osa seltsi esimees.
 • 20. detsembril peeti jõulupidu. Elga Lannajärv kirjeldab: “Peole tuli päkapikk, kes just päkapiku mõõtu, lõbus nägu peas ning vahva sall kaelas. Meie päkapikk on aastane. Ta reisis Valgamaale Narva-Jõesuust. Tal on palju õdesid ja vendi, kes möödunud aastal Jõhvi seltsi liikmete Ahti ja Mari nobedate näppude abil maailma uudistama tulid. Praeguseks on meie päkapiku õed-vennad kogu Eestis laiali ja küllap teevad oma heategusid nii pealinnas, Tartus kui Virumaal. Päkapikk alustas juttu sellest, et tänavune jõuluaeg on lumine ja paraja pakasega. Lugesime luuletusi ja laulsime. Meile kõigile jäi hinge Heldur Jõgioja luuletus "Ükskord paradiisis".”
 

EST | ENG | RUS